Tikra estetika sode ir darže. Monty ir Sarah Don

 

Ateina metų laikas, kai apie sėklas ir daigyklas prabyla kiekvienas, gavęs eterio. Kantriai išklausau, ką norėta pasakyti, ir suraukiu nosį: „Fe, gavus eterio, taip jo neišnaudoti.“ Tad vakarykštė naujo sezono „Gardener’s World“ laida buvo malonus netikėtumas ir tuo pačiu viskas visiškai elementariai: Monty Don pasisakė prieš plastiko daigyklas ir vazonėlius, kurių taip pat pilnos jo sandėliuko lentynos. Jam tiesiog pasirodė, kad jo puoselėjamoje organinėje žemdirbystėje ir sode to neturėtų būti tiek daug, tada papasakojo apie kelias alternatyvas: puodelius iš durpių, kokoso plaušo, keramikos. Galop jis pasakė, kad tiesiog stengsis turimus plastikinius įrankius sunaudoti ir naujų tokių nebeįsigys. Elementaru ir aktualu.

O kol kovas laša, aš žiūriu Monty Don ir jo žmonos Sarah Don bendrą laidą „Fork to Fork“ (pažodžiui būtų „Nuo šakių ant šakučių“ ar pan. Gražus kalambūras, tiesa?).  Laida filmuota 1999 m. Longmeadow sode, kuris dar toks jaunas. Aplink bėgioja  kiti šunys ir pašėlusi Don vaikų trijulė.

„Fork to Fork“ laidų ciklą sudaro 6 laidos, kiekvienoje įvardintos temos: žolelės, lapinės daržovės, vaismedžiai, šakniavaisiai, moliūgai ir pomidorai. Monty papasakoja apie augalus, o tada ką nors pagamina – arba pats, arba jo žmona. Viskas nušviesta vakarinės vasaros saulės, gaivu ir gyva. Gaminama labai paprastai, laisvai. Maistą stengiamasi kuo mažiau termiškai apdoroti, nedėti daug prieskonių.

Tuo pačiu turime galimybę pamatyti, kaip iš vidaus atrodo Don namai. Tai erdvi senoviška, britiška troba – su duonkepe, didžiuliais, grubiai pagamintais baldais, aprūkusiais židiniais. Tokiu pat pavadinimu taip pat išleista abiejų Don knyga.

Kadangi aš negaliu tiesiog imti ir kuo nors aklai susižavėti, ši laida man pačiai paaiškino, kodėl iš visų sodininkų Monty Don man toks artimas: visame jo ir jo šeimos buvime yra tikrumas, atsidavimas sodui ir  harmonija su juo, gebėjimas vertinti ir mėgautis pačiais paprasčiausiais, švariausiais dalykais. O jei kaktomuša į tave trenkiasi kas nors, tvirtai manantis kitaip, tiesiog šypsokis atlaidžiai ir švelniai luktelk, kol tas išsireikš: juk šaknis, aptikusi didelį akmenį, nebando jo įveikti, ji aplenks jį.

Ramus, paprastas ir švelnus Don šeimos buvimas. Taip atsiskleidžia ir jų puoselėjama estetika: daigyklos tvarkingos, sužymėtos, viskam savo vieta. Sodas – struktūruotas, tačiau viskas atliekama ramiai, taikoje su aplinka. Don šeima prikėlė sodybą Longmeadow ir pavertė įkvepiančiu sodu. Sakyki, ką nori, bet geriau pažiūrėti. Visas laidas radau čia.

Iliustracijos: 1/2/3/4

 

Dar paskaitykite čia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.