Rekonstruotas sodas per 2 paras – tik televizijoje?

Tūnau prieš kompiuterio ekraną, o akys laksto po siauručius, mažulyčius galinius britų kiemelius: apliestus, prišnerkštus, užgrioztus pamištais daiktais ir kęžtančiom tvorom. Tada kaip viesulas įsisuka senutėlio televizijos laidos „Ground Force“ komanda ir vos per 2 paras tas kiemukas tampa sodu – struktūruotu, apsodintu, su vandens telkinėliu ir pan.

Taip nebūna, sakysi. Cha! Bet kaip džiugina! Vos per pusvalandį pamatai, kaip galbūt iš čia pat už lango esančio kabarkštyno gerai užsispyrus viską susitvarkyti galima.  Pagalbininkai taip pat būtų ne pro šalį.

„Ground Force“, kaip matysi, prasideda tokiu smagiu maršu. Juokingai naivi ir dabar primityviai atrodanti vinjetė skelbia, kad netrukus į sodą įsiverš permainų viesulas. Gražu! Laida pradėta filmuoti 1997 m. ir tęsėsi iki pat 2005 m. Taigi, stebint įrašus, gali matyti, kaip keitėsi sodų mados, priemonės, žmonės. Visi sodo planai papaišyti ranka ir nuspalvinti akvarele. Rodos, kaip pagal tokį galima ką nors padaryti. „Nesvarbu, – sakau sau, – tu tik žiūrėk ir nesikabinėk“. Žiūriu toliau.

Yra trys laidos darbininkai ir vedėjai: Alan Titchmarsh, Charlie Dimmock  ir Tommy Walsh. Taigi kiekvienas laidoje, kaip ir dera, turi savo rolę (juk ne į sodus susėdom pažiūrėti, mums duokit dramų, santykių, tiesa?). Taigi Alan Titchmarsh: kuria sodo projektus, kaip matysi, jų visų tikslas – greit, pigiai ir kad matytųsi; Alan’ą turėtumei žinoti, jei mėgsti žiūrėti „Love Your Garden“. Charlie Dimmock – žavinga raudonplaukė sodų ekspertė, be galo gyvybinga ir laisva valia nedėvėjusi liemenėlės, todėl netrukus sodo laidas pradėjo su žmonom žiūrėti ir vyrai. Jei Alan ir iki tol buvo įžymybė, nes filmavosi tokiose laidose kaip „Gardener‘s World“, tai Charlie buvo visai atsitiktinai prodiuserio pastebėta  sodo centre, ji gerai išmano dirbtinių vandens telkinių ir fontanėlių konstravimą, tąkart gerai patarė būsimam laidos prodiuseriui ir po penkerių metų ją pakvietė dalyvauti laidoje. Paprasta.

Tommy Walsh – aukštas, išlakus vyriškis, mokantis visus staliaus-dailidės, mūrininko ir kitus darbus. Didelis, garsiai kalba, kimiai juokiasi, daugybei moterų patiko toks auksarankis. Prie šio trejeto visus tuos metus tyliai sau darbavosi padėjėjas, cemento maišyklės asas Will Shanahan. Man tai pats mieliausias leidos veikėjas. Will kalba labai neaiškiai dėl dialekto, ir vos jam prasižiojus pasigirsta dudenimas ir aplinkinių kikenimas. Tommy šalia esantiems žmonės „išverčia“ kolegos žodžius. Na, dar nepranyko noras pažiūrėti? Tegul dar ne.

Laida susilaukė tokio populiarumo ir (akivaizdu) finansavimo, kad specialūs projektai buvo įgyvendinti Indijoje, Maroke, Niujorke (Mandelos vasaros rezidencijoje) ir pan. „Ground Force“  komanda pamažu tapo daugybės žiūrovų simpatijų objektu, nes laidą rodė pati BBC. Visi svajojo apie permainas savo galiniame kieme. Patrauklus ir iki ašarų paprastas laidos formatas: kas nors porai dienelių išvyksta, tada atlekia „Ground Force“ su visomis medžiagomis ir pan. Čia pat mums parodomas planas ir iškart pradedamas įgyvendinti. Nuolat su tuo nieko nežinančiu vyksta telefoniniai pokalbiai – o jei sumanys grįžti anksčiau?! Laikas tiksi, antrą parą komanda su visu pulku giminiečių ir kitų pagalbininkų jau bėgioja… Šluoja, kala, o laikas tai tiksi… Alano sukurtas planas įgyja formą. Kaip jis pats vėliau sakė, jaučiasi kaltas dėl medinių terasų paplitimo britų soduose. Tada jam tai atrodė, kaip išeitis greitai struktūruoti sodus. Beje, tokio pokyčio sunku nepastebėti. Laidos kūrėjai susilaukė viešų priekaištų dėl to, kad tokiuose soduose labai mažai augalų, nesirūpinama vietine fauna. Nežinau, manau, kad kai tau nugrindžia takus, pakeičia tvoras, sukala terasą, žalumos jau kaip nors ir pats prasimanysi. Beje, turint omenyje, kad tie sodai prieš tai būna sausos žolės dykynės, savininkas turi dar išmokti bent keliais augalais pasirūpinti.

2002 m. Alan Titchmarsh iš laidos pasitraukė, juokais kažką teisindamasis, nors iš tiesų, manau, kad šiai įžymybei ir numylėtiniui galėjo tiesiog pabosti, atsirasti kitų darbų. Normalu. Bet atvirai, man nuo to momento laidos pasidaro dar įdomesnės, nes kalba nebe tik vienas, o visa komanda (net Will)! Projektus kuria Charlie, darbams vadovauja nauja narė Kirsty King. Mažiau tuščių, kameroms skirtų juokelių, daugiau mėgavimosi pačiu procesu. Kiekvienas veikėjas atsiskleidžia, linksminasi, kvatoja.

Siūlau, kol dar yra, pažiūrėti bent vieną „Ground Force“ laidą. Savišvietai. Ir jei pajausi tą salsvą gelstančio popieriaus kvapą, prisiminimą apie vakarinę šviesą, užliejančią kambarį – su tuo man asocijuojasi „Ground Force“ ir kadruose užfiksuota to laiko Britanija – kaip kažkas praėjusio, buvusio, bet linksmo prisiminti.

Šiuo metu ekrane matyti du veikėjai: Alan Titchmarsh toliau šildosi savo paties spinduliuose, moko žmones, kaip sodininkauti, yra garbės narys gausybės visokių organizacijų ir vienu metu veda net kelias laidas. Žinomiausia dabar turbūt „Love Your Garden“. Beje, praėjusiais metais jis pradėjo vesti dar ir išplėstinę laidą „Love Your Home And Garden“, nes, matyt, griauti tik sodus nebepakanka.

Charlie Dimmock grįžimu džiaugiuosi nuoširdžiai. Žinoma, dabar ji nebe ta amazonė, bet energijos turi nė kiek ne mažiau. Kartu su Čelsio gėlių šou prizininkais broliais Rich ji taip pat rekonstruoja sodus, galinius kiemus ir kita laidoje „Garden Rescue“.

Štai tiek mano žiūrinių. Juokinga? Namuose mes neturime televizoriaus, tik daug daug vaikiškų knygų, dar šiek tiek apie gamtą ir sodą. Ir kai norisi triukšmo galvoj ir šiek tiek laiko pašvaistymo, senos laidos ar net šou apie sodą – man pats tas. Be to, vienu prisėdimu aš matau, kaip nykus stačiakampėlis plane gali pavirsti, kuo tik nori. Net jei tie projektai atrodo ne pagal taisykles, ne taip – na ir kas, juk visa tai tėra laikina. Gamta – pati geriausia apželdintoja. Bet ji leidžia žaisti. Sodininkus.

Labai laukiu Tavo pasidalinimų.

Iliustracijos: 1/2/3/4/5

 

 

Dar paskaitykite čia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.