Pirmasis mano pačios savarankiškai augintas augalas buvo kaktusas, gautas prieš 15 metų. Jo atžalas tebeauginu iki šiol. Pasirodė, kad vienas kaktusas – kažkaip nesolidu, todėl pradėjau iš visur tempti ir gelbėti įvairių rūšių kaktusus ir jiems giminiškus augalus. Ne kolekcija, tik noras visko po truputį.
Su visu gėriu susikrausčiau į žalią namą, dar gavome žaliojo turto ir kaip naujakuriai. Visi spygliuoti. Užtruko, kol įsidrąsinau auginti lapinius – vis atrodė, kad nemokėsiu rūpintis ir jie greitai nudžius. Iš kur tos baimės? Iš nežinojimo, elementaru.
Šiemet augalai keliauja į namus vienas po kito, nes patyriau, kad papartynai, fikusynai, palmynai ramina ir džiugina, įkvepia ir moko. Taip, iki tropikų miško ar džiunglių – toloka, bet kol kas namuose laksto toks be galo mielas žmogelis, kuriam augalai interjere turi nesimaišyti po kojomis ir rankomis. Tad sėdi lapus suglaudę ir laukia, kada galės nuo palangių nulipę erdviai vešėti. O kol kas žiemoja kaip visi: šiek tiek gelsdami, apdžiūdami, permirkdami.
Apie ciką esu skaičiusi net pasakose – vieną seniausių, ilgaamžiškiausių augalų Žemėje, jis vaizduotas ornamentikoje. Tad pamačiusi vieno nelabai tikusio sodo centro lentynose supuvimui pasmerktus augalus, vieną (taip, tik vieną) pasiryžau išgelbėti. Kol kas jis tebesipratina, naujų lapų neleidžia, bet ir senieji, regis, nebegelsta. Tai tvirtas ir gražus augalas. O koks gražus jo šešėlis vakarais…
Štai šis mažulis tikrai mažesnis nei sprindis. Parsivežiau jį kaip atminimą iš konferencijos „Garden Style“ . Jautrusis rūgštminas (Biophytum sensitivum), net pražydo. Pardavėja sakė, kad jis suglaužia lapelius, reaguodamas į sumažėjusią šviesą, galbūt, bet mūsiškis reaguoja ne tiek į šviesą, kiek į drėgmę: jei drėgmės pakanka, jis lapelių nakčiai neglaudžia. Taigi dėl jo žinau, kada metas laistyti šiltai žiemojančius kambarinius augalus.
Laimingas žiemoja ir pro stoglangį šviesą renka elninis plačragis (Platycerium bifurcatum). Kaip jį prie sienos paprasta pritvirtinti, jau pasakojau. Išleido jaunų lapelių, tad spėju, kad viskas gerai.
Naminukai, kaip kasmet, viduje tūnos iki gegužės pabaigos, o tada žaibo greičiu maus į terasą, kur erdviai, šviesiai galės karaliauti.