Daržas konteineriuose – „Skip Garden“

Kings Krosas (King‘s Cross)  – Londono rajonas, garsėjantis savo didžiąja geležinkelio stotimi. Estetikos čia mažoka, nes jis visas išvagotas bėgių, aplink – pramoniniai objektai, didžiuliai kranai, ūžia technika. Būtent čia labai kūrybingai įkurtas bendruomeninis sodas, pavadinimu „Skip Garden“. „Skip“ šiuo atveju – didžiulis konteineris, kuris mums paprastai asocijuojasi su šiukšlėmis ir blogu kvapu. Kuo čia dėti konteineriai? Būtent juose yra sukurti daržai ir net sodas.

Jau seniau girdėjau apie „Skip Garden“, bet dėmesį jis patraukė vakarnakt, žiūrint „Gardeners‘s World“ laidos įrašą. Šį sezoną jie skiria daug dėmesio būtent bendruomeniniams sodams, įkurtiems pačiose netikėčiausiose vietose ir suburiantiems žmones. Dažniausiai idėja gimsta vienam entuziastui, tada jis suburia bendraminčius, gauna vietos valdžios palaikymą ir pirmyn. Kiekvienas sodas – vis kitoks, bet tikslas tas pats – sukurti vietą, kur kiekvienas jaustųsi REIKALINGAS. Įvairaus amžiaus žmonės kartu dirba, džiaugiasi rezultatais, organizuoja šventes ir moko vaikus. Tokie sodai juos gydo ir džiugina.

„Skip Garden“ įkūrėjai sako, kad sodas konteineriuose suteikia jiems mobilumo galimybę, t. y. prireikus sodas lengvai gali būti perkeliamas į kitą vietą. Tiesa, įkūrėjų esama ne tik labai kūrybingų, bet ir verslių, nes visko, kas užauginama sode, galima paragauti čia pat veikiančioje kavinėje. Šią vietą jie taip pat siūlo nuomotis savo šventėms.

Konteinerių sodas veikia taip, kad pats rūpinasi savimi, t. y. jame taikomi šie organinės žemdirbystės principai:

  • statinėse gaminamas šiluminis sliekų kompostas;
  • tręšiama kaulažolių (arba taukių, lot. Symphytum officinale) raugu;
  • sodinima, atsižvelgiant į augalų tarpusavio „draugystę“ ir laikantis sėjomainos;
  • renkamas lietaus vanduo;
  • laikomi apdulkinimui svarbūs bičių aviliai.

Šiame sode viskas 90 % sukurta iš antrinių žaliavų. Iškart pastebimas architektūriškas statinys, pastatytas iš moksleivių ir studentų surinktų senų langų. Čia, kaip ir visame sode, stengiamasi panaudoti kuo daugiau antrinių žaliavų: dėžės ir įvairios talpos naudojamos augalams sodinti, baldai perdaromi iš įvairių likučių. Sodą prižiūri savanoriai, čia nuolat lankosi moksleivių ir darželinukų grupės.

Kuo jis svarbus Tau ir man? Nes primena, ką gali  kūrybingi žmonės. Tik pažvelk, kiek visko aplink konteinerius jau yra sukurta. Ir vis tęsiama. Ateina naujų žmonių, kurie čia gali įgyvendinti savo idėjas. Ateina vaikų, su kuriais smagiai, originaliai, be moralizavimo ir gėdinimo (neva toks didelis, nieko nežinai) užsiimama. Ir čia jie gali susitepti rankas!

Linkiu šiam sodui žydėti ir žaliuoti, o žiū, galbūt greitai pabūsiu gyvai.

Iliustracijos: 1/2/3/4/5/6/7

 

Dar paskaitykite čia

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.